Asus G750JMDS71 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | G750JMDS71 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00IKF2H12 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| Maximum Memory: | 32 GB |
| Installed Memory: | 12 GB |
| System | |
| Input Devices: | Touch Screen No |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Battery Life: | 3.50 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 2 in |
| Width: | 16.1 in |
| Depth: | 12.5 in |
| Weight: | 9.90 lbs |