

Video Memory Type': 'Shared', 'Blu-Ray Player': 'No', 'Labor': '1 year', 'Width': '11.9 inches', 'Media Card Reader': 'Yes', 'Parts': '1 year', 'Graphics Processing Unit/GPU': 'Intel', 'Processor Brand': 'Intel', 'Touchpad Type': 'Touchpad with multitouch gesture support', 'Color Category': 'White', 'Battery Capacity': '3000 milliampere hours', 'Screen Resolution': '1366 x 768 (HD)', 'Operating System': 'Windows 8.1', 'Optical Drive Type': 'None', 'Type of Memory (RAM)': 'DDR3 SDRAM', 'Hard Drive Type': 'SATA', ' \nBluetooth Enabled  \n\n\nBluetooth Enabled\nConnections between Bluetooth enabled electronic devices allow these devices to communicate wirelessly.\n\n': 'No', ' \nENERGY STAR Certified  \n\n\nENERGY STAR Certified\nDevices carrying the Energy Star service mark, such as computer products and peripherals, kitchen appliances, buildings and other products, generally use 20% to 30% less energy than required by federal standards.\n\n': 'No', 'Wireless Networking': 'Wireless-B|Wireless-G|Wireless-N', 'EPEAT Qualified': 'No', 'NFC Enabled': 'No', 'Battery Type': 'Lithium-ion', 'Screen Size': '11.6 inches', 'Hard Drive RPM': '5400 revolutions per minute', 'UPC': '886227823321', 'Built-In Webcam': 'Yes', 'System Memory (RAM)': '4 gigabytes', 'Graphics Card': 'Intel HD', 'Graphics Type': 'Integrated', 'Number Of VGA Ports': '1'
| Basic Info |
| Brand: | Asus |
| SKU: | K200MADS01TWH |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B00HZT1UFS |
| Processor |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.86 GHz |
| Memory |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| System |
| Input Devices: | Touchpad Touch Screen Keyboard |
| Slots: | SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Display |
| Display Size: | 11.6 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Dimensions |
| Height: | 1.2 in |
| Weight: | 3 lbs |
| Width: | 11.9 in |
| Depth: | 7.9 in |
Asus UL30VTA1Asus T100TADK002H