Asus K52DRA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | K52DRA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Phenom II |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x HDMI Digital Audio/Video 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | Color Shine LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 5470 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.80 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 15.2 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Video Memory: | 1 GB |