Asus K52JRX2 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | K52JRX2 |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 5470 |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 10 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB |