Asus K61ICX4 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | K61ICX4 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce GT220M |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Video Memory: | 1 GB Semi-shared |