Asus K70IJD1B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | K70IJD1B |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 17.30 in |
| Display Type: | Color Shine |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA X4500M |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 16.14" Width x 11.73" Depth |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 16.1 in |
| Depth: | 11.7 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.40" Height x 16.14" Width x 11.73" Depth |
| Video Memory: | Shared |