Asus N61JQA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | N61JQA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 Mobile |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | Not Applicable |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SmartMedia |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATi Mobility Radeon HD 5730 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 15.4 in |
| Depth: | 10.6 in |
| Weight: | 6.5 lbs |
| Dimensions: | 1.54" Height x 15.12" Width x 10.43" Depth |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.54" Height x 15.12" Width x 10.43" Depth |
| Video Memory: | 1 GB |
| Software Included: | Microsoft Office Ready (60 Day Trial) Multimedia Software: ASUSDVD 6-in-1 Virus & Tool Software: Adobe Acrobat Reader 8.0 Nero 8 Essentials Power2Go Trend Micro Internet Security 2009/2010 ASU |