Asus N61VGA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | N61VGA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Mouse |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce GT 220M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Video Memory: | 1 GB |