Asus N61VGA2 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | N61VGA2 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 HDMI Serial ATA - 7 pin VGA |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Memory Stick Duo miniSD Card MultiMedia Card (MMC) SD Card xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce GT 220M |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 15.4 in |
| Depth: | 10.6 in |
| Weight: | 6.5 lbs |
| Dimensions: | 1.09" Height x 15.12" Width x 10.43" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.09" Height x 15.12" Width x 10.43" Depth |
| Video Memory: | 1 GB Semi-shared |