Asus N71VNX1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | N71VNX1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Mouse |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo 1 x 15-pin HD-15 VGA 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x eSATA |
| Slots: | ExpressCard/54 Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card SmartMedia Card (SM) miniSD Card Memory Stick Duo |
| Display | |
| Display Size: | 17.30 in |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 240M |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.61" Height x 16.54" Width x 11.18" Depth |
| Weight: | 9.30 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 16.5 in |
| Depth: | 11.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.61" Height x 16.54" Width x 11.18" Depth |
| Video Memory: | 1 GB |