

A Notebook that caters to all yourcomputing needsPrecision touchscreen for intuitive enjoymentIntel Core i5-4200U Processor for multitasking efficiencyBacklit keyboard and ice cool palm rest for a comfortabletyping experience Experience the all-new Windows 8 for fast performance,intuitive control, and increased battery lifeKey SpecificationsGenuine Windows 8Intel Core i5-4200U Processor15.6" FHD IPS LED Slim Touch6GB DDR3 System Memory750GB 5400RPMUMA802.11n SpecificationsOperating System: Genuine Windows 8 (64-bit)Processor: Intel Core i5-4200U ProcessorProcessor Speed: 1.6GHz, up to 2.3 GHz TurboPrecessor Cache: 3MB L3 CacheBus Speed: 1600MHzMemory: 6GB System Memory (DDR3)Max supported = 8GBVideo Graphics: UMAHard Drive: 750GB 5400RPMMultimedia Drive: N/ADisplay: 15.6" FHD IPS LED Slim TouchWebcam: 1.0MPMicrophone: YesFacial Recognition: NoNetwork Card: Integrated 10/100/1000 Mbps Fast EthernetWireless Option: 802.11nBluetooth: YesWiDi Capable: YesDigital Media: SD / XDAudio: Built-in speakerKeyboard: ASUS 348mm backlit keyboard with 19mm full size keypitch, integrated Numeric keypad - ChicletPointing Device: Built-in Wide 16:9 TouchpadExternal NotebookPorts:USB*3: USB 3.0*2 , USB2.0*12 Audio jack: Headphone out /Mic-in1x LAN RJ-45 jack1x HDMI1.4Card ReaderFinish: A: Alum. Black Hairline/ C: Alum. Black HairlineDimensions: 15.1"(L) x 10.0"(W) x 0.9"(D)Weight: 5....
| Basic Info |
| Brand: | Asus |
| SKU: | Q501LABBI5T03 |
| Processor |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Memory |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| System |
| Input Devices: | Keyboard Touch Screen Touchpad |
| Slots: | SDXC Card MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card |
| Display |
| Display Size: | 15.6 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Battery Life: | 4.63 hour(s) |
| Included Devices: | Keyboard Backlight Built-In Webcam |
| Dimensions |
| Height: | 0.9 in |
| Weight: | 5.1 lbs |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10 in |
Asus UL30VTA1Asus D550MAVDB01