The all-new ASUS ZENBOOK UX303 combines class and power and brings it to a whole new level. Featuring a Quad HD + display with 3200 x 1800 resolution, the UX303 delivers stunning visuals in amazing detail. At just 0.7-inch thin, the UX303 is also power-packed with an Intel Core i7 processor and NVIDIA GT 840M graphics for a silky smooth performance. ASUS ZENBOOK Series, a finely-crafted Ultrabook line with a harmonious blend of style, practicality and performance. The UX303 takes this to another level of sophistication with a gorgeous smoky brown color scheme, which is further enhanced by the iconic all-aluminum spun-metal finish that echoes the spirit of Zen.
| Basic Info |
| Brand: | Asus |
| SKU: | R1FA1 |
| Processor |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Additional Specifications |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| System Chipset: | Intel 945GM Express |
| Intel Model: | T5500 |
| Processor Technology: | Intel Centrino Duo |
Asus UL30VTA1Asus 1015PEDMU17WT