Asus S500CADS51T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | S500CADS51T |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.70 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In No Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No DisplayPort No |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | 24 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Green Compliance: | RoHS ENERGY STAR 4.0 |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 4.60 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Processor Model: | i5-3317U |
| Product Series: | S500 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | VivoBook |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Product Model: | S500CA-DS51T |
| Software Included: | Microsoft Office 2010 (Buy Microsoft Office 2010 to use the full-featured Office software on this PC.) |
| Brand Name: | Asus |
| Number of USB 3.0 Ports: | 1 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Modem (RJ-11): | No |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Energy: | 44 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Modem: | No |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | HD |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line In: | No |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Audio Line Out: | Yes |