Asus T100TAB1GR Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | T100TAB1GR |
| Processor | |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Processor Speed: | 1.33 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touch Screen Touchpad |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 32 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Battery Life: | 11 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Dimensions | |
| Height: | 0.93 in |
| Weight: | 2.36 lbs |
| Width: | 10.36 in |
| Depth: | 6.76 in |