Asus T300LAXH71T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | T300LAXH71T |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00IYFUY86 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11 a/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 8 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star 4.0 EPEAT |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 13.5 in |
| Depth: | 8.6 in |
| Weight: | 3.70 lbs |