Asus T91MTPU17BK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | T91MTPU17BK |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.33 GHz |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Audio Out |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 8.90 in |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Solid State Drive Capacity: | 32 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.10" Height x 8.90" Width x 6.50" Depth |
| Height: | 1.10" |
| Width: | 8.90" |
| Depth: | 6.50" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Dimensions: | 1.10" Height x 8.90" Width x 6.50" Depth |
| Product Model: | T91MT-PU17-BK |
| Product Series: | T91MT |
| Brand Name: | Asus |
| Screen Mode: | WSVGA |
| Processor Model: | Z520 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Battery Energy: | 28.50 Wh |
| Digitizer: | Yes |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 2 |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Front Camera: | Yes |
| Operating System Platform: | Windows |
| Product Line: | Eee PC |