Asus U30JCA1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | U30JCA1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card MMCplus Memory Stick xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Display Type: | Color Shine LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | nVIDIA G310M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.20" Height x 13.12" Width x 9.52" Depth |
| Weight: | 4.80 lbs |
| Height: | 1.20" |
| Width: | 13.12" |
| Depth: | 9.52" |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.20" Height x 13.12" Width x 9.52" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |
| Product Series: | U30JC |
| Screen Mode: | WXGA |
| Processor Model: | i3-350M |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 3 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 3 |