Asus U43JCX1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | U43JCX1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 4.8 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - S/PDIF (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 VGA |
| Slots: | Memory Stick MultiMedia Card (MMC) SD Card xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 310M |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-ROM/DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 10 hour(s) |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.73 lbs |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 13.5 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB Dedicated |