Asus UL30AA2 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | UL30AA2 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Processor Speed: | 1.30 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 MHD |
| Display Size: | 13.30 in |
| Display Type: | Color Shine |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Battery Life: | 12 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 0.98 in |
| Width: | 12.9 in |
| Depth: | 9.28 in |
| Weight: | 3.74 lbs |
| Dimensions: | 0.97" Height x 12.68" Width x 9.17" Depth |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 0.97" Height x 12.68" Width x 9.17" Depth |
| Video Memory: | Shared |