Asus UL50AGRSTBK03 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | UL50AGRSTBK03 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.30 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | Color Shine LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 15.2 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |