Asus UL50VSA1B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | UL50VSA1B |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.30 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Display | |
| Display Size: | 15.60 in |
| Max Resolution: | 1360 x 768 |
| Video Chipset: | nVIDIA Intel GeForce G210M GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Solid State Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.3ab |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 26.40" Height x 15.20" Width x 10.20" Depth |
| Weight: | 5.20 lbs |
| Height: | 26.4 in |
| Width: | 15.2 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 26.40" Height x 15.20" Width x 10.20" Depth |
| Video Memory: | 512 MB Semi-shared |