Asus UL80AGA2B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | UL80AGA2B |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.30 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card SmartMedia Card (SM) miniSD Card Memory Stick Duo |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | Color Shine |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet IEEE 802.3ab |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.06" Height x 13.31" Width x 9.45" Depth |
| Height: | 1.1 in |
| Width: | 13.3 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.06" Height x 13.31" Width x 9.45" Depth |