Asus UX31ADH71 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | UX31ADH71 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 12.8 in |
| Depth: | 8.8 in |
| Weight: | 2.87 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00IHDSBZI |