Asus UX32AXB51 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | UX32AXB51 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.70 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | 24 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 7 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 12.8 in |
| Depth: | 8.8 in |
| Weight: | 3.20 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Parent Retsku: | B008LG7C4C |