Asus UX51VZXB71 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | UX51VZXB71 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.2 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Ultra Portable |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Ethernet - RJ45 DisplayPort Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Slots: | SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Matte Screen & LED Backlight |
| Installed Video Memory: | 2 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 650M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 2 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Included Devices: | Keyboard Backlight Built-In Webcam |
| Battery Life: | 7 hour(s) |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Green Compliance: | RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 10 in |
| Weight: | 4.54 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |