Asus X202EDB21T Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | X202EDB21T |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Modem RJ-11 No DisplayPort No |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Fast Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Green Compliance: | RoHS ENERGY STAR 4.0 |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 11.9 in |
| Depth: | 7.9 in |
| Weight: | 2.90 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Parent Retsku: | B00CWISC5I |