| Basic Info |
| Brand: | Asus |
| SKU: | X502CARB01 |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B00COQITCO |
| Processor Model: | 1007U |
| Product Series: | X502CA |
| Green Compliance: | Yes |
| Battery Energy: | 34 Wh |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Screen Mode: | HD |
| Product Model: | X502CA-RB01 |
| Brand Name: | Asus |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Hyper-Threading: | No |
| Processor |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Memory |
| Installed Memory: | 2 GB |
| System |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Touch Screen No |
| Display |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics |
| Storage |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | RoHS |
| Software |
| Operating System: | Windows 8 Pro |