Asus X750JBDB71 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asus |
| SKU: | X750JBDB71 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen No |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA Intel GeForce GT 740M HD 4600 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Hard Drive Capacity: | 2 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 2 x 1 TB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.57 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star 4.0 EPEAT |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 16.3 in |
| Depth: | 10.6 in |
| Weight: | 6.20 lbs |