Dell 4623375 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4623375 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.5 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Touch Screen |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 10.8 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 10 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 6.96 in |
| Width: | 11.72 in |
| Depth: | 0.6 in |
| Weight: | 1.57 lbs |
| Device Type | |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Performance | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Battery Life: | 10 hour(s) |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Processor Speed: | 1.5 GHz |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Connectivity | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Bluetooth |
| Additional Specifications | |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 4200 |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Cache Size: | 3 MB |
| Input Devices: | Touch Screen |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Laptop Type: | Tablet |
| Maximum Memory: | 4 GB |