Dell 4623487 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4623487 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00HB3EX3E |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 3 x USB 3.0 HDMI Yes DisplayPort Yes |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR EPEAT China RoHS EU RoHS WEEE Korea RoHS Eco-label J-Moss (Japanese RoHS) |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 14.7 in |
| Depth: | 10 in |