Dell 4623601 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4623601 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.70 GHz |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | TouchPad Trackstick |
| Slots: | ExpressCard/54 Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card Memory Stick MultiMediaCard (MMC) xD-Picture Card MMCplus Secure Digital Input Output (SDIO) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 4 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes eSATA/USB Combo Yes DisplayPort Yes |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | AMD FirePro M6100 |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Included Network Card: | IEEE 802.11ac Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Green Compliance: | ENERGY STAR EPEAT China RoHS EU RoHS WEEE Eco-label J-Moss (Japanese RoHS) RoHS |
| Dimensions | |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 16.4 in |
| Depth: | 10.7 in |
| Weight: | 7.90 lbs |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional (English) |