Dell 4640015 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4640015 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6" |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Fast Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.48" |
| Width: | 14.70" |
| Depth: | 9.60" |
| Weight: | 5.80 lb |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Video Memory: | Shared |
| Product Series: | 15 |
| Screen Mode: | WXGA |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Wi-Fi Manufacturer: | Dell |
| Wi-Fi Model: | Wireless 1397 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 3 |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 3 |