Dell 4641955 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4641955 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 Firewire Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 12.5 in |
| Depth: | 9.6 in |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.46" Height x 12.48" Width x 9.57" Depth |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Ethernet Bluetooth 2.0 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business Downgradable to Windows XP Professional |