Dell 4642571 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4642571 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Headphone 1 x 4-pin IEEE 1394 - FireWire |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.50" Height x 14" Width x 10.15" Depth |
| Height: | 1.50" |
| Width: | 14" |
| Depth: | 10.15" |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.50" Height x 14" Width x 10.15" Depth |
| Brand Name: | Dell |
| Screen Mode: | WXGA |
| Processor Model: | T6670 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 4 |
| Product Line: | Vostro |