Dell 4643078 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4643078 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.2 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business Microsoft Windows XP Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1.59 in |
| Width: | 15.47 in |
| Depth: | 11.26 in |
| Weight: | 6.8 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.59" Height x 15.47" Width x 11.26" Depth |