Dell 4643144 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4643144 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | PC Card Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 14.1 in |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Basic |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 13.2 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.20" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |