Dell 4691942 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4691942 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00AVB2D5S |
| Processor Model: | i3-3110M |
| Product Series: | E |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | Latitude |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Product Model: | E5530 |
| Software Included: | Trend Micro Worry-Free Business Security Services (30-days) |
| Brand Name: | Dell |
| Keyboard Localization: | English (US) |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Color Temperature: | 3 Year NBD Limited Onsite Service After Remote Diagnosis |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Localization: | English (US) |
| Battery Energy: | 60 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | HD |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Operating System Architecture: | 32-bit |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| eSATA/USB Combo: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 Firewire Yes HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes eSATA/USB Combo Yes |
| Slots: | ExpressCard/54 Mini PCI Express |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.2 EPEAT |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional (English) |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 15.3 in |
| Depth: | 9.9 in |