Dell 4694209 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4694209 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes eSATA/USB Combo Yes |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA Intel NVS 4200M HD 3000 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Green Compliance: | EPEAT Gold ENERGY STAR 5.0 |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 13.9 in |
| Depth: | 9.5 in |
| Weight: | 8.80 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00EHQ9RN4 |