Dell 4694271 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | 4694271 |
| Additional Specifications | |
| Bag Type: | laptop or attache' |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Processor Model: | i7-3540M |
| Product Series: | E |
| Wi-Fi Model: | Centrino Ultimate-N 6300 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | Latitude |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Product Model: | E6530 |
| Software Included: | Dell Webcam Central Software |
| Brand Name: | Dell |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Switchable Graphics: | Yes |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | HD+ |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Construction: | Rugged |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| eSATA/USB Combo: | Yes |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes eSATA/USB Combo Yes |
| Slots: | ExpressCard/54 Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA Intel NVS 5200M HD 4000 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.2 EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 15.1 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 5.40 lbs |