Dell ALW176877SLV Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | ALW176877SLV |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00F4MEGBI |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 4 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTX 770M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 750 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11ac Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.9 in |
| Width: | 16.3 in |
| Depth: | 11.8 in |
| Weight: | 9.20 lbs |