Dell BLCWDFP5 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | BLCWDFP5 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Port Replicator/Docking Station S-Video USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | MultiMedia Card (MMC) SD Card Type I PC Card Type II PC Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Basic |
| Dimensions | |
| Height: | 1.48 in |
| Width: | 13.99 in |
| Depth: | 10.24 in |
| Weight: | 6.4 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |