Dell D600 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | D600 |
| Processor | |
| Cache Size: | 1 MB |
| Processor Speed: | 1.3 GHz |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR-SDRAM (DDRRAM) |
| Installed Memory: | 256 MB |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | Type I PC Card Type II PC Card |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 4:3 (Standard) |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 768 (XGA) |
| Installed Video Memory: | 32 MB |
| Video Chipset: | ATI MOBILITY RADEON 9000 |
| Display Size: | 14.1 in |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-ROM Hard Drive |
| Hard Drive Capacity: | 20 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b |
| Included Devices: | Modem |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.68 lbs |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 12.4 in |
| Depth: | 10.1 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| Audio Codec: | Audio Codec '97 |
| System Chipset: | Intel 855PM |
| Video Bus: | AGP 4X |
| Video Integration: | Card |