Dell DNCWEA13 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | DNCWEA13 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 Memory Stick PRO MultiMedia Card (MMC) SD Card Sony Memory Stick xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD/CD-RW Combo |
| Hard Drive Capacity: | 120 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g |
| Included Devices: | Modem |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.42 in |
| Width: | 14.02 in |
| Depth: | 10.45 in |
| Weight: | 6.38 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 10 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Audio Codec: | SigmaTel STAC9200 |
| System Chipset: | Intel 945GM |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 128 MB |
| Intel Model: | T5200 |