Dell DNDOTW2 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | DNDOTW2 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x DisplayPort Digital Audio/Video 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x IEEE 1394a - FireWire 2 x Mini-phone Audio Out 1 x Mini-phone Microphone/Audio In |
| Slots: | ExpressCard/34 |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Display Type: | TrueLife LED Backlight |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not bits |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 7.96 day(s) |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 16.3 in |
| Depth: | 11 in |