Dell E6500 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | E6500 |
| Processor | |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 120 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Battery Life: | 6 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Weight: | 5.2 lbs |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 10.4 in |