Dell FNDOR27D1 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | FNDOR27D1 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 4 hour(s) |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.83 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |