Dell M15X Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | M15X |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.73 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 6 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 2.0 Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Bluetooth Wireless Ethernet - IEEE802.11b Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Webcam Keyboard Backlight |
| Battery Life: | 8.9 hour(s) |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.92 in |
| Width: | 14.88 in |
| Depth: | 12.15 in |
| Weight: | 9 lbs |