Dell NI157BTS1505E Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | NI157BTS1505E |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 4 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Ultra Portable |
| Input Devices: | Touchpad Touch Screen Keyboard |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Ethernet - RJ45 Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card MultiMedia Card Plus (MMC+) MultiMedia Card (MMC) Memory Stick XC Memory Stick PRO Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 4400 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11b Fast Ethernet Bluetooth |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 14.9 in |
| Depth: | 10 in |
| Weight: | 5.7 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |