Dell SFD610 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | SFD610 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium M |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 400 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR-SDRAM (DDRRAM) |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) Infrared - iRDA Wireless (iRDA-SIR) Parallel - 25 pin D-shell (IEEE 1284A) Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - S-Video Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Slots: | Type I PC Card Type II PC Card |
| Display | |
| Display Size: | 14.1 in |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3000 |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Modem |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Pro |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.4 g |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 12.3 in |
| Depth: | 10.3 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 GHz |