Dell XPS119231CFB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dell |
| SKU: | XPS119231CFB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook/Tablet |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 HDMI Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card SDIO Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | TrueLife LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4200 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n/ac Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Keyboard Backlight Yes |
| Green Compliance: | EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.6 in |
| Width: | 11.8 in |
| Depth: | 7.9 in |
| Weight: | 2.50 lbs |